bg-consulting

Profesionalne konsultacje
OPOC, czyli stare-nowe pomysły
http://katalizatory-lodzkie.pl/belchatow.html

Wbrew pozorom wprowadzanie innowacji w dziedzinie motoryzacji to nie tylko dorzucanie coraz to ciekawszych bajerów. Często zmiany mogą dotyczyć najważniejszych elementów motocykla, na przykład jego silnika.

Nowoczesne rozwiązania to nie tylko świeże pomysły, ale także wprowadzanie ulepszeń do tych już funkcjonujących. Doskonałym przykładem udoskonalenia istniejącej od dawna koncepcji jest konstruowanie motocykli z silnikiem OPOC.

Jest to dość charakterystyczny napęd, który po raz pierwszy próbowano zbudować już w 1900 roku. Teraz, po ponad stu latach, nadal budzi zainteresowanie producentów z branży motoryzacyjnej.

Wał takiego silnika jest stworzony, aby osiągać ogromne prędkości obrotowe przy względnie niewielkich wibracjach. Ponieważ nie ma on zbyt wielkiej mocy, stosuje się tu dodatkowy moduł silnika, uruchamiany za pomocą elektronicznie sterowanego sprzęgła.

Silnik tego typu jest stosunkowo niewielki. Nie montuje się w nim rozrządu ani głowic.

Dzięki temu jego produkcja jest znacznie tańsza niż w innych wersjach. Jednak największą zaletą współczesnego silnika typu OPOC są jego szerokie możliwości eksploatacyjne.

Równie dobrze będzie pracował na benzynie, jak i na oleju napędowym czy nawet etanolu.